Uzay Mühendisi Nedir ? Uzay Mühendisi Ne yapar?

Uzay Mühendisi Nedir ? Uzay Mühendisi Ne yapar? Uzay Mühendisi Meslek Kodu Nedir

Uzay Mühendisi Meslek Tanımı : Hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme vb. işleri yapan kişidir.
Uzay Mühendisi Ne İş Yapar?; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:
a) Sivil ve askeri kuruluşlarda; Yer çevresinde yörüngeye konulacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ile bunları yörüngeye koyacak roketler üzerinde araştırmalar ve deneyler yapmak,
b) Uydularla haberleşme amacıyla çalışmalar yapmak,
c) Akademik kuruluşlarda; sayısal akışkanlar dinamiği olanaklarının geliştirilmesi, dış yapı-gövde aerodinamiği etkileşimi, yapay zeka geliştirme, hava-uzay elektroniği ve optik sistemler, telemanipülatör tasarımı ve kontrolü, lazer ile ölçüm ve izleme sistemleri, uydu dinamiği ve kontrolü , paralel ve gerçek zamanda veri işleme, robot tasarımı ve robot teknolojileri, uydu izleme anteni vb, gerçek zamanlı yapay zeka yazılım araçları, robot projesi danışmanlığı çalışmaları yapmak,vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Uzay Mühendisi Meslek Kodu : 2144.20

Meslek Ana Grubu : Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Alt Ana Grubu : Bilim Ve Mühendislik Alanlarındaki Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Grubu : Elektroteknoloji Mühendisleri

Meslek Birim Grubu : Makine Mühendisleri

Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Lisans


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d