Elektrik Teknik Ressamı Nedir? Ne iş yapar?

Elektrik Teknik Ressamı Nedir? Ne iş yapar? Elektrik Teknik Ressamı Meslek kodu Nedir?

Elektrik Teknik Ressamı Meslek Tanımı :Yapılacak inşaatın elektrik mühendislerince hazırlanan proje, kroki ve notlarını inceleyerek bunlara uygun elektrik tesisatının teknik resmini çizen kişidir.
Elektrik Teknik Ressamı Ne iş yapar?; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:
a) Teknik Ressam, (Genel) (3118.08)?de belirtilen benzer yazılı işleri yapmakla beraber elektrik teçhizatının montajı, tesisi ve elektrik kablo irtibatlarının projelerini çizmekte ihtisas sahibidir.
b) İnşaatın bölüm ve detayları ile inşaatı yaptıran kuruluşun istekleri doğrultusunda Elektrik Mühendislerince hazırlanan projeyi incelemek,
c) Projeye uygun elektrik sayacının, buatların, prizlerin, lambaların ve düğmelerin yerlerini çizim aletlerinden yararlanarak rapido kalemlerle aydınger kağıdına çizerek elektrik tesisatına ait teknik resmi hazırlamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Elektrik Teknik Ressamı Meslek Kodu : 3118.03

Meslek Ana Grubu : Teknisyenler, Teknikerler Ve Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Alt Ana Grubu : Bilim Ve Mühendislik İle İlgili Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Grubu : Fizik Ve Mühendislik Bilimleri Teknisyenleri

Meslek Birim Grubu : Teknik Ressamlar

Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Ortaöğretim (Lise ve Dengi)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir