Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Nedir? Ne İş Yapar?

Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Nedir? Ne İş Yapar? Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) görev tanımı nedir? Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) meslek kodu nedir?

Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Meslek Tanımı : Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler), kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, sorumlu olduğu alanlarda temizlik ve getir-götür işlemlerini yapan kişidir.

Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Görev ve İşlem Basamakları : Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler), işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:
a) Tüm zeminleri temizlemek,
b) Çöp kovalarını temizlemek,
c) Büroyu temizlemek,
d) Odaları havalandırmak,
e) Fotokopi çekmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Meslek Kodu : 9112.01

Grup Bilgileri

Meslek Ana Grubu :
Nitelik Gerektirmeyen Meslekler

Meslek Alt Ana Grubu :
Temizlikçiler Ve Yardımcılar

Meslek Grubu :
Ev, Otel Ve Bürolarda Çalışan Temizlikçiler Ve Yardımcılar

Meslek Birim Grubu :
Büro, Otel Ve Diğer İşyerlerinde Çalışan Temizlikçiler Ve Yardımcılar

Gereken Minimum Eğitim Düzeyi :
İlköğretim

Güncel Meslek :
EVET

Meslek Dosyası Olanlar :
Meslek Bilgi Dosyası bulunmamaktadır.


Yorumlar

“Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Nedir? Ne İş Yapar?” için 4 yanıt

 1. Bu görev tanımı tamamen yanlış.

 2. Kamuda Destek personeli; uzmanlık alanına göre kendisine verilen sorumluluğu ve görevleri yerine getir.Kamuda destek personelleri aşçılık,elektrik,elektronik,şoförlük önlisans vs mezunları olduğu için kendisinden çay getir götür,temizlik görevi vs istenemez.Şayet Herhangi bir ortaöğretim mezunu ve meslek lisesi şartı yoksa onlardan istenir.Örneğin destek personeli mühendisten (lisans mezunu) çayservisi,getir götür ve temizlik yapmasını beklemek kadar saçma bir görev tanımı olamaz.

  1. Merhabalar Hakan Bey,
   Öncelikle görüşünüz için çok teşekkür ederiz.
   Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) mesleği ile ilgili yukarıda belirtilen bilgiler Türk Meslekler Sözlüğünden (https://esube.iskur.gov.tr/Meslek/ViewMeslekDetayPopUp.aspx?uiID=9112.01) alınmış olup Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Meslek Kriterleri İŞKUR, MEB, MYK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, YÖK, TOBB, TESK, TİSK, TÜRK-İŞ, KOSGEB temsilcilerinden oluşan Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) tarafından belirlenmektedir.
   Destek Personeli (Yardımcı Hizmetler) Nitelik Gerektirmeyen Meslekler içinde olup ifade etmiş olduğunuz kamuda destek personeli farklı mesleklerden oluşan bir unvan grubunu temsil etmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen meslek tanımında kamuda destek personeli olarak herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

  2. Meb de aşçıyım sözleşmeli personelin ama temizlikte bulaşıkla yikiyorum kendi mutfagimi hadi anladim görev tanımımda kendi mutfağın dışındaki yemekhanenin bulasigini yıkamak yokken bunuda yaptırıyor müdür bize malesef 657 tabiyim sözde devlet bu saçmalığı ne zaman ortadan kaldıracak bilmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir