Çiftçi (Tarla Ürünleri) Nedir? Ne İş Yapar?

agriculture barley field beautiful close up

Çiftçi (Tarla Ürünleri) Nedir? Çiftçi (Tarla Ürünleri) Ne İş Yapar? Çiftçi (Tarla Ürünleri) Meslek kodu Nedir? Ne İş Yapar?

Çiftçi (Tarla Ürünleri) Meslek Tanımı : Tarlada ürün yetiştirmek amacıyla kendi adına veya işverenler adına bir çiftliği sevk ve idare eden kişidir.
Çiftçi (Tarla Ürünleri) Ne İş Yapar?; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a) Çiftçi (Geçimine yönelik) (6210.01)?de ve çiftçi (pazara yönelik) (6130.01)?e belirtilenlere benzer işler yapmakla birlikte özel bilgiye ihtiyaç gösteren bir veya daha fazla ürün yetiştirmede uzmandırlar,
b) Buğday, çavdar, mısır, patates, kabak , keten, kenevir, şeker pancarı, pirinç, yer fıstığı, tütün, çay vb. gibi ürünleri yetiştirmek amacıyla saban sürmek, tırmıklamak, gübrelemek, dağıtmak, toprağı havalandırmak, saman yapmak, makine veya elle balyalamak ve yığın yapmak gibi işleri yapmak, yaptırmak, yönetmek ve denetlemek,
c) Çiftlik işlerinde kullanılan hayvanların bakımı, korunması ve beslenmesi ile ilgili konularda uzmanlaşabilir ve buna göre uygulama yapabilir. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Çiftçi (Tarla Ürünleri) Meslek Kodu : 6111.01

Meslek Adı : Çiftçi (Tarla Ürünleri)

Grup Bilgileri

Meslek Ana Grubu : Nitelikli Tarım, Ormancılık Ve Su Ürünleri Çalışanları

Meslek Alt Ana Grubu : Pazara Yönelik Nitelikli Tarım Çalışanları

Meslek Grubu : Bahçıvanlar Ve Bitkisel Ürün Yetiştiricileri

Meslek Birim Grubu : Tarla Ürünleri Ve Sebze Yetiştiricileri

Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : İlköğretim

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *


%d blogcu bunu beğendi: